Přijďte se podívat na tradiční výprodej vystaveného zboží na naší prodejně, který probíhá pouze 2 x ročně.

Jádro pružinové matrace se skládá z vlastního pružinového jádra, které je zpravidla ze všech stran oblepeno pěnou, ať už ropného původu či latexem.
Mezi pružiny a pěnový obal se často vkládá tzv. roznášecí vrstva, která prodlužuje životnost pěny (zabrání prořezávání pružin) avšak snižuje bodovou elasticitu matrace.

Způsobů řešení tohoto problému je samozřejmě více. Pružinové matrace jsou vhodné pro osoby se zvýšenou potivostí a je možné je použít na nepružné podklady.
Kvalita pružinových jader se dá posuzovat podle mnoha kritérií, zejména dle použitého materiálu pružin a způsobu jejich kalení, nebo systému spojení jednotlivých pružin v jedno jádro. Tato skupina matraci se dělí podle typu použitých pružin:

  • Matrace BONELL
  • Matrace taštičkové

Matrace BONELL

Mají většinou méně kvalitní pružiny (vyrobené stáčením drátu z pružinové oceli) o velkém průměru (cca 80 – 100 mm) a malém počtu závitů. K sobě jsou většinou spojeny drátem. Jednotlivé pružiny se navzájem dotýkají, takže při používání matrace může být slyšet charakteristické „křupání“. Mají malou bodovou elasticitu, jsou však poměrně dobře prodyšné. Tyto matrace se většinou nezónují, jedná se o levnější matrace s menší životností. Mnohdy bývají jádra bonell matrací oblepena méně kvalitními pěnami a to jen z vrchu a zespoda, jako roznášecí vrstva se často používá recyklovaná textilie. Můžeme se také setkat s kvalitnějším provedením bonell matrací. Tyto matrace nevyžadují kvalitní podklad a nejsou určeny pro polohovací rošty. Tento typ matrace Amarost nevyrábí.

Matrace taštičkové

Mají větší počet pružin o menším průměru (cca 20 – 65 mm) vyrobených z pružinové oceli. Tyto pružiny mají větší počet závitů často o rozdílném průměru zajišťující progresivní pružení. Jednotlivé pružiny jsou v jádru spojeny tzv. „taštičkami“, což jsou obaly nejčastěji vyrobené z netkané textilie, které zamezují kontaktu pružin mezi sebou a tím jsou více méně bezhlučné. Pružiny jsou v taštičkách uzavřeny s předpětím. Jedná se o kvalitnější matrace, které se často zónují (rozdílným průměrem použitého drátu). Jádra by měla být oblepena pěnami či latexem s vysokou hustotou. Používají se kvalitnější roznášecí vrstvy (např. 3D textilie, juta apod.), které tolik nesnižují bodovou elasticitu. Jako ochrana proti prořezávání pružin se jejich konce stáčejí dovnitř. Zde je třeba upozornit na rozdílnou kvalitu pružin, levnější se stáčejí z pružinového kaleného drátu, kvalitnější pak z pružinového drátu, který se překalí až po stočení a tím nevznikají na povrchu mikro porézní praskliny a prodlužuje se tím jejich životnost.
Taštičkové matrace mají dobrou bodovou elasticitu, výbornou prodyšnost a často jsou vhodné na polohovací podklady. Vyžadují však pod sebe kvalitnější podložku než matrace bonell.
Amarost nabízí pouze špičkové pružiny od firmy Leggett & Platt. Základní matrace Molletta je středně tuhá 240 pružin na m2, střední třída jemná Clessidra 300 pružin na m2 a tvrdá Felicita má 600 pružin na m2. Luxusní třída, jemná Primavera, má 750 pružin na m2 a pevná, ale flexibilní Balestra 1070 mikropružin na m2.

Přehledně uspořádané matrace Amarost najdete ZDE

606 606 637

Naši specialisté na zdravý a kvalitní spánek
vám ochotně poradí se správným výběrem

nebo nám zanechte vzkaz